Vymena JBE F11

BMW Aktualizácia jednotiek, montáž retrofitov, aktualizácia máp

Vymena JBE F11

Zákaznik sa nám ozval so zaujímavým problémom (Sobota 21:30). Stojí v garáži s vypnutým autom, z neznámeho dôvodu sa mu spustili stierače, nefunguje centrál, nevie otvoriť kufrové dvere. Prvá diagnostika skrz telefón vyzerala klasicky ITčkarsky, skusili ste to vypnúť a zapnúť? Samozrejme okrem toho počkať štandarných 15 BMW minút. Bohužial nepomohlo ani to a už na diaľku sme avizovali pravdepodobný problém s tzv. JBE modulom, čo je riadiaca jednotka priamo spojená s poistkovou skrinkou. Diagnostika na ďalší deň potvrdila naše dohady (nedeľa 9:30). Okrem centrálu, nefunkčných elektrických okien, parkovacích senzorov, klímy, daždového senzoru, HUD-u bolo auto vlastne pojazdné a vedelo dôjst po svojich na diagnostiku a okrem toho nefungovalo nič iné.

BMW naštastie dodalo objednaný modul do 2 dní od objednania (streda 15:00), tak sme sa pustili do výmeny (16:30), dostať sa k jednotke nie je vôbec zábava, je nutné rozobrať polovicu prístrojového panelu a ani potom človek nemá výhru vo vrecku.

IMG_1593

Pomaly rozoberáme

IMG_1589

Niekde tu by to mohlo byť

IMG_1590

Sme blízko, hlavne odpojiť hlavné vedenie s 240A poistkou, keďže k batériii nemáme prístup.

IMG_1591

nový (hore) vs starý (dole)

Po necelých 2 hodinách laborovania bol nový modul tam, kde aj mal byť. Prvá diagnostika nám dovolila tento modul zapnúť, alebo naopak povedané vypnúť tzv. Transport mode, kde sa sfunkčnili stierače, centrál, HUD, avšak stále to nebolo ono. Senzory svetla a dažďa boli naďalej nefunknčné, stierače napriek tomu, že fungovali, vyhadzovali niekoľko závad, to isté platilo pre elektrické sedačky. Klíma bola kapitola sama o sebe, keďže nespúštala kompresor, hoc už fungovala. (18:30)

Pokračovalo sa s updatom softwaru (19:00), presnejšie sme si vybrali procedúru výmeny riadiacej jednotky, kde je veľmi dôležité, aby všetky riadiace jednotky mali firmware s rovnakým „iLevelom“. Všetko prebehlo ako malo, auto sa updatlo z pôvodného softu 2011/9 na nie síce najnovší, ale overený 2016/3, následne sa aktivovalo pár drobností, ktoré sme už dávnejšie modifikovali, samozrejme sa nám ukázalo aj pár noviniek, ktoré sme vďaka starému softu neboli schopný minule aktivovať (napríklad telefónny a multimediálny zoznam v HUDe). (21:30, hurá, voľno)

IMG_1597

troška sa nám zotmelo

Zákaznika sme deň nato kontaktovali, či je všetko v poriadku, poprípade či sa neobjavili nejaké chybyčky pred plánovanou dovolenkou, čo bol aj dôvod „tlačenia na pílu“. Bolo nám odprezentované, že z provtných zistení prevodovka radí hladšie oboma smermi čo nás teší a majiteľa asi o to viac :).

 

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.